جست و جو در پرتال

تاریخ : پنجشنبه 1 خرداد 1399
کد 127

مصاحبه اختصاصی با خانم دکتر مهسا بصیری متخصص محترم قلب و عروق در خصوص ارتباط بین بیماری فشار خون بالا و کووید 19

مصاحبه اختصاصی با خانم دکتر مهسا بصیری متخصص محترم قلب و عروق در خصوص ارتباط بین بیماری فشار خون بالا و کووید 19
* لطفا ابتدا مختصری در خصوص بیماری فشار خون بالا توضیحاتی را بیان بفرمائید؟
فشارخون معمول در مطب بصورت 90/140 میلی متر جیوه یا بیشتر تعریف می شود. داده های اپیدمیولوژیک، همچنان حاکی از ارتباط مداوم مثبت بین خطر بیماری های عروق کرونر و مرگ ناشی از سکته مغزی با رساندن فشارخون سیستولیک به کمتر از 115 میلی متر جیوه یا دیاستولیک به کمتر از 75 میلی متر جیوه می باشد. بیماری فشارخون بزرگترین عامل و شایعترین عامل خطر قابل تشخیص و برگشت پذیر برای انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی، نارسایی قلب، فیبریلاسیون دهلیزی، دایسکسیون ( پارگی) آئورت می باشد.شیوع فشارخون بالا در کشورهای در حال توسعه به علت کنترل و درمان ضعیف فشارخون با سرعت بیشتری در حال افزایش است که منجر به اپیدمی رو به رشد بیماری های قلب و عروق مشود.
*وضعیت فعلی بیماری در جهان و در کشور ما چگونه است؟
در ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه یافته، شیوع فشارخون با سن افزایش می یابد و بعد از سن 30 سالگی بطور قابل ملاحظه تشدید می یابد. قبل از سن 50 سالگی ، فشارخون در زنان نسبت به مردان کمتر شایع است. بعد از یائسگی با شیوع فشارخون به سرعت در زنان افزایش می یابد و از مردان بیشتر می شود.
* منظور از فشارخون اولیه چیست؟
1- فشارخون سیستولیک در نوجوانان و بالغین جوان: بطور معمول در سن 17 تا 25 سال می باشد. اختلال کلیدی همودینامیکی افزایش برون ده قلب و سفتی جدار آئورت می باشد که هردو احتمالاً منجر به فعالیت بیش از سیستم عصبی سمپاتیک می شود.
2- فشارخون دیاستولیک در میانسالی : بطور معمول در سن 30 تا 50 سال رخ می دهد. در آقایان شایعتر است و اغلب همراه با افزایش وزن در سن میانسالی همراه است.
3- فشارخون سیستولیک ایزوله در سالمندان: بعد از سن 55 سالگی بصورت فشارسیستولیک بالای 130 و فشارخون دیاستولیک کمتر از 90 میلی متر جیوه می باشد.
 
*توصیه های  لازم در مورد اندازه گیری فشارخون در افراد در معرض خطر ابتلا و یا بیمار فشار خون بالاچیست؟
1- روش مرسوم اندازه گیری  فشارخون در مطب
2- اندازه گیری خودکار فشارخون در مطب
3- پایش فشارخون در منزل
4- پایش فشارخون آمبولاتوری
-با توجه به اینکه فشارخون بالا شایعترین علت بیماری عروق کرونر، بیماری عروق مغزی، نارسایی قلبی وغیره می باشد در نتیجه درمان فشارخون با کاهش ریسک استروک(سکته مغزی)، نارسایی قلبی، نارسایی کلیوی و مرگ میر همراه می شود.
 *توصیه های خودمراقبتی و درمانی فشار خون بالا را بیان بفرمائید؟
قدم اول اصلاح سبک زندگی است با 1- کاهش دریافت سدیم 2- افزایش دریافت پتاسیم 3- کاهش مصرف الکل 4- کاهش مصرف نوشیدنی های قندی
داروهای خط اول:
1-بلاکرهای کانال کلسیم ( CCBs ) 2- مهارگرهای سیستم رنین آنژیوتانسین (RAs ) مثل ACEI و  ARB 3-  دیورتیک های تیازیدی
*و اما مهمتر از همه ارتباط بین بیماری فشار خون بالا وکووید 19 را بفرمائید؟
با توجه به شیوع ویروس covid 19 ، بیماران دارای بیماری فشارخون در گروه پرخطر از لحاظ ابتلا به بیماری کرونا و عوارض آن قرار دارند. بیماران مبتلا به فشارخون های مزمن سه دارویی معمولاً در سیر بیماری مزمن فشارخون دچار عوارض ناشی از فشارخون مثل بیماری عروق کرونر ، بیماری عروق خونی، نارسایی قلبی و غیره می شوند. از این رو بیماران دچار فشارخون جزء گروه پرخطر از لحاظ ابتلا به بیماری covid19  می باشند. همچنین با توجه به اینکه داروهای قلبی و تعدادی از داروهای فشارخون، بیماران را مستعد آریتمی های خطرناک قلبی قرار می دهند از جمله داروهای طولانی کننده QT . در بیماری covid19  هم خود میوکاردیت کوویدی موجب ایجاد آریتمی های خطرناک می شود. از طرف دیگر درمان با بعی داروها در بیماری covid19  موجب طولانی شدن QT و ایجاد آریتمی های خطرناک می شود. پس بیماران قلبی و بیماران فشارخون مزمن در خطر ابتلا به نوع شدیدتر بیماری هستند و پیشگیری بهترین راه درمان از عوارض در این بیماری می باشد.